Dergiler Öykü

BÜTÜN KADINLARI GİTMİŞTİ BABAMIN, ÖNCE ANNEM

By on 23 Haziran 2018

Kasanızı yeniden toplayın küçük hanım.

Dört defa saydım efendim, kasadan çıkan parayla z raporu birbirini tutmuyor. Bu kadar büyük açık vermiş olamam, başka sorun olmalı. Yerimden ayrıldığım bir boşlukta birileri almıştır, evet evet, kesinlikle böyle, başka ne olacak? Hah, kameralar, tabii ya, kayıtlara bakabilir miyiz?

Bakamayız.

Neden?

Dünden beri kamera sisteminde arıza var, bu sabah şirketi aradım, geldiler, ana bilgisayarın arızalandığını, ancak birkaç güne kadar çözebileceklerini, ilgili parçanın hemen temin edilemeyeceğini söylediler. Özetle bu gün kayıt yapılamadı yani.

E peki şimdi ne olacak, onca para, Allah’ım, n’apacağım ben, bunun vebali üzerime mi yıkılacak, benim mi bütün suç yani?

Bu durum, sizin işe yeterince özen göstermemenizden kaynaklanıyor, kamera arızası sorumluluğunuzu ortadan kaldırmaz. Kilitleyip de öyle kalkmanız gerekiyor kasanın başından, ya da birine teslim etmeniz. Peki, ne kadar fark?

İki bin dokuz yüz kırk beş lira, iki yüz elli de dolar. Bakın, müşterilerin bu tarafa geçmesi imkânsız. Geçse bile çalışanlardan birinin dikkatini çeker. Mutlaka içerden olmalı.

Hım, fazlaymış. Ama dua edin paranın tamamını almamışlar. Bu işyerinin cirosu nerden baksanız günlük otuz bin, siz daha iyi biliyorsunuz. Müdire hanımla konuşayım, ama olumlu yanıt alacağımı sanmıyorum. Maaşınızdan belirli oranlarda kesilmesi talimatını verecektir muhasebeye. Ayrıca içerden diyerek hiçbir personeli zan altında bırakamazsınız, elinizde delil yok. Kasanın sorumlusu sizsiniz, sahip çıkmanız gerekiyordu, kimseye çamur atmaya hakkınız yok.

Nasıl olur? Asıl bu haksızlık. Ben bir şey yapmadım ki. Hem bu tutar maşımın kaç katı eder. Belirli miktar kesilse bile bu aylar sürebilir. Mahvoldum yaa, mahvoldum. Ne yapacağım şimdi? İşe gireli üç ay oldu daha. Öncesi işsizlik. Sizin yapabileceğiniz hiç mi bir şey yok şefim olarak?

Elimden geleni yaparım. Hem bu kadar üzülmeyin canım, ucunda ölüm yok ya. Alt tarafı paradır sonuçta. Ancak daha önce böyle şey olmadığı için kesin bir şey diyemiyorum tabii. Yine de fazla umutlanmayın derim. Sistem, doğası gereği bunu size ödetecektir, en azından ben böyle olduğunu biliyorum. Siz de zamanla iyice öğrenirsiniz.

 

Öğrendim tabii, zamanla da ezberledim numaranızı. Alo, sesinizi tam alamıyorum, alo. Ha, şimdi daha iyi. Cep telefonumun şarjı bitti de o nedenle kulübeden arıyorum. Tek jetonum var. Kısaca zor durumdayım. Eğer uygunsanız beni evime bırakır mısınız?

(Not: Devamı Adalya Edebiyat Seçkisi Ocak, Şubat 2018 9. Sayıda.)

TAGS
RELATED POSTS