İletişim

DERYA DERYA YILMAZ

Yazar, Ressam, Öğretmen / Writer, Painting, Teacher

TÜRKİYE/ANTALYA

Mail: derya@deryayilmaz.com.tr

 

(c) Derya Derya YILMAZ - 2020 Tüm hakları saklıdır.

Hep kötü haber duyacak değiliz ya. Havaların usuldan serinlediği sonbaharın ilk günlerinde, Antalya’mızda güzel bir sanat etkinliğinin hazırlıkları yapılıyor.  3 – 10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 57. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden bahsediyorum. Korana denilen canavarın gölgesinde olsa da, Avrupa ve Asya’nın en köklü, Türkiye’ninse en eski ve uzun soluklu film festivali geldi çattı nihayet. Yedi sekiz aydır başımıza musallat olan Koranavirüs illeti yüzünden pek çok şeyden olduğu gibi sanattan da uzak kaldık. Bırakın sanatseverleri, aynı evde ailemizin bireyleriyle bile bir araya gelmekten korkuyorduk. Kendimizin ve sevdiklerimizin can güvenliği açısından doğrusu da buydu. Tehlike elbette geçmiş değil. Alacağımız sağlık önlemelerini şimdi de azami seviyede tutmak zorundayız. Ama birazcık da olsa nefes almak, eski günlere yaklaşmak, hele ki bunu sanatla yapacak olmak harika bir duygu.

Sağlık Çalışanlarına Vefa

Dünyayı ve ülkemizi zehirli sarmaşık misali saran Korana, namı-ı diğer Covid 19 demişken bu yılki etkinlik için iki afiş hazırlanmış. İlkinde bir resimleme var. Duyduğu gurur yüzüne yansımış genç bir sağlık çalışanı, Altın Portakal heykelciğini gülümseyerek yukarı kaldırıyor. Elbette bizler onlarla gurur duyuyoruz. Sadece gurur mu, minnet, sevgi ve hayranlık da. Çünkü onlar, cephesi olmayan bir savaşın kahramanları. Festivali düzenleyenler de böyle düşünmüş olmalı ki bu duyguları biraz da olsa göstermek, yetmese de teşekkür etmek istemişler. Diğer afişteyse yüz seksenden fazla yapımda beyazperde de rol alan, Türk sinemasının unutulmazları arasına giren, geçmişte ayı festivalde iki defa En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan, bu yılın onur konuğu ve yüzü sevgili Fatma Girik yer alıyor. Bence her iki tercih de çok doğru ve yerinde.

Aslında festivali 1964’den 1985 yılına kadar Antalya Büyük Şehir Belediyesi ve belediye bünyesinde kurumsal kimlik kazandırmak amacıyla 1995 yılında kurulan Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) ( Şimdiki adı ANSET) yürütse de bu yıl ek olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı da desteklemiş. Bu durum elbette sinemaseverler ve sinemauygulayıcılar adına sevindirici bir gelişme.

İlaveten tüm gösterimler, şehrin belli noktalarına kurulacak açık hava sinemalarında alınacak üst düzey sağlık önlemleriyle izleyicisiyle buluşacak.

Elli Yedinci Yıla Özel, Elli Yedi Heykel

Festival heyecanı daha şimdiden şehri sarmaya başladı bile. Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler hem biz Antalyalıları hem de etkinlikleri izlemek isteyen ulusal ve uluslararası misafirleri ağırlamak için kentte peyzaj çalışmaları yapıyor. Ayrıca, festivalin sembolü Venüs heykelini, elli yedinci yıla özel olarak şehrin önemli elli yedi noktasına yerleştirmişler.

Gelelim festival jürilerine. On iki filmi değerlendirecek, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na başkan olarak Ercan Kesal belirlenmiş. Diğer jüri üyeleriyse Gülse Birsel, Kıvanç Sezer, Taner Birsel ve Zeynep Oral’dan oluşuyor.

On filmin yarışacağı, Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın jürisi Bingöl Elmas, Köken Ergun ve Kurtuluş Özgen’den oluşurken, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’na katılan on iki filmi Cemre Ebuzziya, Müge Turan ve Ömür Atay’dan oluşan jüri değerlendirecek.

Ulusal düzeyde toplamda otuz dört filmin yarıştığı festivalde Uluslararası Uzun Metraj Film kategorisinde yarışacak filmlerse henüz belli değil. Ayrıca bu yıl ulusal yarışmalara Türkiye’de “ilk gösterim” koşulu getirilmiş.

Antalya Film Forum Ödülleriyse 7 Ekim akşamı düzenlenecek  törenle sahiplerine verilecek.

Sonbahar iyi başladı. Ülkem ve dünya için umarım, dilerim en kısa sürede bu Koronavürüsü alt ederek sağlıklı hayata ve elbette sanat dolu günlere geri döneriz.

 

19.09.2020

Yorum

 • gonca
  gonca
  reply
  Eyl 27 2020
  Merhaba, ana sayfanızda kitabınızı gördüm fakat sipariş verildiğinde kargo eve gelmiyor sipariş iade oluyor. Kitabınıza nasıl ulaşabilirim Derya hanım ?
  • DeryaDeryaYilmaz
   DeryaDeryaYilmaz
   reply
   Eki 04 2020
   Merhaba, Hangi siteden spariş verdiniz bilmiyoruz ama yazarımızın kitabını Google'da arama yaptığınızda pek çok kitap satış sitesinden temin edebilirsiniz. Aksi sadece kitap ellerinde kalmadıysa mümkündür. Yine de sorun yaşarsanız ilgili siteye telefon edip nedenini öğrenebilirsiniz. Selamlar, sevgiler.

Yorum Gönder